Jak motywować pracowników do pracy?
Rynek pracy rządzi się swoimi prawami, a pracodawcy sięgają po najbardziej wyszukane metody, by zatrzymać przy sobie i pogłębić relacje zawodowe z zatrudnionymi, którzy mają wieloletnie doświadczenie, rozległą wiedzę i umiejętności. Nawet jednak najbardziej wartościowy pracownik musi mieć motywację, by związać się z tym, a nie innym miejscem.
Konkurencja, nawet gdy śpi, zawsze ma przymknięte tylko jedno oko i chętnie przejmie od nas kompetentnego pracownika. Jak zmotywować pracownika do pracy właśnie w naszej firmie? Są na to sposoby!
Dobre praktyki motywacyjne
Nagrody
Zazwyczaj występują jako nagrody materialne i finansowe oraz premie. Jest jednak jeszcze inna kategoria nagród, które doskonale sprawdzają się, jako motywacja pracowników. Mowa o programach lojalnościowych dla pracowników, które mogą być także rozszerzone o najbliższą rodzinę zatrudnionego. Skrojony na miarę potrzeb program lojalnościowy przyniesie korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Do najważniejszych profitów tego rozwiązania należą:
- zachęta do podjęcia długofalowej współpracy,
- motywacja do osiągnięcia lepszych wyników,
- lepsza relacja na linii pracownik-pracodawca,
- lepsze identyfikowanie się z firmą,
- większa satysfakcja z podejmowanych każdego dnia wyzwań w pracy,
- przywiązanie do zespołu i miejsca pracy,
- lepsza motywacja do poprawiania już osiągniętych wyników,
- zaangażowanie na rzecz rozwoju przedsiębiorstwa,
- mniejsza chęć zmiany dotychczasowej pracy,
- lepsze samopoczucie, przyjazna atmosfera w pracy,
- budowanie pozytywnego wizerunku firmy i pracodawcy.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami:
tel. (42) 253 49 00
Przyjazna atmosfera i miejsce pracy
Dobra atmosfera w miejscu pracy nie powstaje z dnia na dzień, trzeba ją skrupulatnie budować i dbać o dobre relacje. Zespół, który się lubi, lepiej wykonuje swoje obowiązki. Motywacja pracowników wzrasta, gdy widzą i czują, że są ważną częścią firmy, że ich zdanie i pomysł się liczą, że mogą swobodnie wyrażać swoje myśli, a samo miejsce ich codziennej pracy wygląda schludnie i estetycznie. Integracja zespołu odgrywa kluczową rolę w budowaniu przyjaznej atmosfery. Wspólnie spędzony czas podczas przerw na lunch, eventy i zabawy to jedne ze sposobów na podtrzymywanie dobrych relacji między pracownikami.
Obustronna komunikacja
Motywowanie pracowników nie jest możliwe bez dobrej komunikacji i szacunku na linii podwładny — szef. Jasno sformułowane komunikaty przekazywane w odpowiedni sposób, to odpowiedź na to, jak motywować pracowników? Czasami napięcia i nieporozumienia wynikają z niejasno wyrażonych oczekiwań. Czy pracownik na pewno wszystko zrozumiał i wie? Może warto przedstawić plan działania, który uwzględniałby wszystkie etapy realizacji danego zadania?
Catering w pracy
Wiele zakładów pracy oferuje pracownikom jakąś formę posiłków — czy to w formie bonów na ich zakup, własnej stołówki, czy cateringu. Chwila przerwy na pożywny posiłek to dobre motywowanie pracowników oraz lepszy sposób na pozyskanie nowych osób w przyszłości. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się tzw. dieta pudełkowa i lunchboxy. Samodzielne przygotowywanie posiłków jest czasochłonne. Pracownik, który ma możliwość zjedzenia posiłku w pracy, widzi, że pracodawcy zależy na zespole. Osobną kwestią pozostaje fakt, że zdrowy i dobrze zbilansowany posiłek to dodatkowa energia do pracy.
Elastyczne godziny pracy
W większości zakładów obowiązuje 8-godzinny dzień pracy, ale coraz częściej odchodzi się od trzymania sztywnych ram i pracodawcy zgadzają się na rozwiązania dedykowane podwładnym. Jeśli np. ktoś lubi dłużej pospać, musi odprowadzić dzieci do szkoły, czy w godzinach porannych zajmuje się czymś konkretnym, może zacząć pracę nieco później i proporcjonalnie później wyjść. Metody motywacji, które uwzględniają elastyczne podejście do wykonywanych obowiązków to także możliwość pracy zdalnej. Zastanów się, czy część zadań nie może być wykonana przez pracownika w domu? Czy potrzebny jest każdego dnia w biurze? Pandemia koronawirusa pokazała, jak szybko można dostosować się do nowej rzeczywistości i że praca zdalna jest równie wartościowa.
Dobre słowo
Jesteś zadowolony z tego, jak Twoi pracownicy wywiązują się z powierzonych im obowiązków? W takim razie — powiedz im to! Chwalenie pracowników powinno być standardem w każdym zakładzie. Ludzie, którzy czują, że ich praca jest doceniana, wykonują zadania efektywniej. Warto doceniać pracowników w sposób ciągły, a nie tylko wtedy, gdy uda się zamknąć pomyślnie ważny projekt. Zwykłe ‘’dziękuję’’ za przesłane materiały, dobrze świadczy o pracodawcy i jego szacunku do podwładnych.
Kursy i szkolenia
Zauważyłeś, że Twój pracownik wyraża zainteresowania w konkretnym obszarze wiedzy a może lubi podwyższać swoje kompetencje? Jakby nie było kursy i szkolenia, które pozwalają na zdobycie nowych umiejętności to świetna motywacja pracowników. Co ważne, wiele szkoleń można odbyć bezpośrednio w biurze lub w domu, wystarczy dostęp online. Z kolei pracownicy bogatsi o nową wiedzę mogą być delegowani do nowych zadań.
Podsumowanie
Jest wiele sposobów na to, jak motywować pracownika, być może niektóre lepiej od innych sprawdzą się właśnie w Twojej firmie. Pamiętaj, że doceniony przez szefa pracownik czuje się swobodniej w środowisku pracy i wkłada więcej energii w powierzone mu zadania.