Premia dla pracownika — rodzaje i zasady
Każdy pracodawca prędzej czy później staje przed dylematem: jak motywować pracowników? Specjaliści są zgodni, że obok wynagrodzenia najbardziej przekonującym do pracy narzędziem jest premia. Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są rodzaje premii,
- jakie mogą być kryteria ich przyznawania,
- czym różni się premia uznaniowa od nagrody,
- dlaczego tak ważny jest dobry system motywacyjny pracowników,
- jakie inne benefity warto wykorzystać.
Premia — co to takiego?
Premia to inaczej uzupełnienie pensji podstawowej, które może przyjąć postać periodyczną, miesięczną, a nawet być stałym dodatkiem do wynagrodzenia. Aby otrzymać premię, trzeba spełnić określone warunki, które zostały zawarte np. w wewnątrzzakładowym regulaminie.
Premiowanie pracowników to rozwiązanie stosowane przez wiele firm. Skuteczna motywacja może bowiem usprawnić funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa i zaangażować cały zespół w efektywniejszą realizację celów firmy.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami:
tel. (42) 253 49 00
Rodzaje premii dla pracowników
Dodatki finansowe dla pracowników mogą przybrać różne formy, różne są także kryteria ich przyznawania. Najczęściej jednak premie dla pracowników występują jako:
- premia uznaniowa,
- premia regulaminowa,
- premia zadaniowa,
- premia motywacyjna,
- premia prowizyjna,
- premia indywidualna,
- premia wynikowa,
- premia frekwencyjna.
Pracodawca ma dużą swobodę w przyznawaniu dodatków finansowych, a pracownik nie może ich żądać, niemniej jednak pracodawca ma obowiązek przestrzegać wcześniej sformułowanych zasad i ustaleń. Prawo nie zwalnia pracodawcy z jeszcze jednego obowiązku — przyznana premia dla pracownika nie może pomijać równego traktowania całego zespołu. Jeżeli ktoś pomimo efektywnej pracy zostaje pominięty przy przyznawaniu premii ze względu np. na płeć czy osobiste sympatie jest to niezgodne z prawem.
Zasady przyznawania premii
Zasady, na jakich opiera się przyznawanie premii, zwykle są zawarte w regulaminie pracy. Jeśli chodzi o premię uznaniową, decyzja o jej przyznaniu leży w gestii pracodawcy. W przypadku premii regulaminowej obowiązują obiektywne procedury. Każda przyznana premia powinna opierać się na jasnych i zrozumiałych dla pracowników kryteriach.
Premia uznaniowa a nagroda
Zarówno jedna, jak i druga mogą być dodatkiem do wynagrodzenia. Choć różnie się nazywają to nagrody pracownicze i premie oznaczają w zasadzie to samo i są zależne od subiektywnej oceny pracodawcy. Opozycję do nich stanowi natomiast premia regulaminowa.
Inne metody motywowania pracowników
Docenianie pracownika nie zawsze musi wiązać się z przyznaniem nagrody bądź premii. Alternatywnym rozwiązaniem są benefity pracownicze. Świetnie sprawdzają się np. pakiety medyczne, sportowe, bony towarowe czy karty lunchowe.
Zobacz również inne wpisy na naszej stronie!
Co to jest promocja sprzedaży?