Loterie samochodowe - o czym należy pamiętać?
Atrakcyjne nagrody potrafią jak magnes przyciągnąć konsumentów i wpłynąć na ich decyzję o wzięciu udziału w akcji promocyjnej. W przypadku loterii wiąże się to z zakupem określonego towaru, czy usługi, bądź innego dowodu udziału w grze. O tym, kto wygra, decyduje los, w końcu to nie konkurs. Do wygrania samochód, elektronika czy inne wartościowe rzeczy, o takich loteriach mówi się dużo. W tym artykule skupimy się na najważniejszych kwestiach, gdy w grę wchodzi loteria samochodowa…
Czym wyróżnia się loteria samochodowa?
Najczęściej organizowanymi loteriami w Polsce są loterie promocyjne. Aby wziąć udział w grze standardowo, wystarczy kupić produkt objęty promocją i zgłosić ten fakt np. poprzez rejestrację paragonu na stronie internetowej. Loterie, w których są samochody do wygrania, zwykle przybierają formę:
- loterii ‘’kodowych’’ - w których rejestruje się kod umieszczony np. wewnątrz opakowania danego produktu,
- loterii ‘’instant-win’’ - w których informacja o wygranej jest natychmiastowa, np. otwórz opakowanie i sprawdź, czy wygrałeś (choć raczej rzadko do wygrania jest w nich auto),
- loterii z losowaniem nagród - samochód jest zwykle do wygrania w tzw. losowaniu finałowym,
- loterii paragonowej - w której rejestruje się paragony zakupowe.
Loterie samochodowe mogą także przyjąć formę loterii dla biznesu skierowanej do firm.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami:
tel. (42) 253 49 00
Legalność loterii
Aby zorganizować loterię, w której są samochody do wygrania, trzeba posiadać zezwolenie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej. Ważne jest także, aby jej przeprowadzenie odbyło się na opisanych w regulaminie zasadach. Wszelkie nieprawidłowości mogą niekorzystnie odbić się na organizatorze, a w przypadku nielegalnie organizowanej gry konsekwencje prawne dosięgną także uczestników.
W przypadku loterii promocyjnej organizator jest zobowiązany wykazać, że jego kapitał pochodzi z legalnych źródeł, nie zalega z zapłatą podatków, należności celnych oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Podatek od wygranego samochodu
Zgodnie z Art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: Podatek zryczałtowany od dochodów: Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy: 2) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego – w wysokości 10 % wygranej lub nagrody.
Jeśli poszczęści nam się w loterii, musimy oddać 10% wartości nagrody. Kto zatem płaci podatek od wygranego samochodu? Płatnikiem podatku pozostaje organizator loterii i to on musi zadbać o wywiązanie się z wszelkich formalności i rozliczenie wygranej - najczęściej jednak organizator do Twojej wygranej doliczy również część przeznaczoną na pokrycie podatku.
Przeczytaj również: